Останній тиждень перед Великим Постом в наші предки називали Колодій ( Масниця, Сиропуст, Пущення, Загальниця). На жаль, довгий час ми навіть не чули про таке. Натомість десятиліттями українці святкують Масляну з млинцями, називаючи це "Проводи зими". Зросійщення України, заселення наших земель росіянами та іншими народностями з Приуралля, Пскова, Перми привело до того, що наші споконвічні українські свята було замінено на російські.
Колодій - тиждень, який наставав після зимових м'ясниць, тому сало , м'ясо вже не вживали:готувалися до Великого Посту. Натомість молочні продукти та яйця було дозволено їсти в необмеженій кількості. Вживали в їжу здебільшого вареники з сиром, маслом та сметаною.
Окреме місце в цьому тижні належить обрядовості, яка, на думку дослідників, сягає ще язичницьких часів. Неодруженим хлопцям і дівчатам прийнято було чіпляти колодку до руки чи до пояса. Така "кара" чекала на тих, хто не заслав сватів чи відмовив багатьом залицяльникам до Сиропусного тижня. Адже продовження роду наші пращури вважали обов'язком кожного. Такі обрядові дійства були зосереджені ще й на тих, хто не мав дітей.У давнину скріпленню нової родини та вихованню дітей приділялась особлива увага; це був непорушний закон, своєрідний культ подружнього життя. І хоча дійство Колодія носило жартівливий характер, усе ж за ним стояла глибока мораль.
Пам'ятаймо та бережімо культуру і звичаї свого народу!
Немає коментарів:
Дописати коментар